Ve starověkých Athénách i v jiných městech existovaly "Agory", (řecky αγορά, u Homéra lidové shromáždění). Bylo to shromaždiště svobodných občanů, uprostřed starověkého města, kde se odehrával veřejný život. Tam se konaly veřejné bohoslužby, vojenská cvičení, vyhlašovala se rozhodnutí panovníka nebo rady. Později se kolem agory stavěly důležité veřejné budovy jako městská rada , chrámy a v bohatých městech lázně, honosná sloupořadí, která poskytovala stín a chránila proti dešti. Svobodný občan byl ten, který mohl většinu času trávit na (politické) agoře a věnoval se tak záležitostem obce. Aristotelés v Politice zastává názor, že veřejná (politická) agora jako shromaždiště občanů musí být oddělena od tržiště, kde se obchoduje. V Athénách na agoře působili úředníci zvaní agoránomové, kteří dohlíželi, aby zboží na tržišti bylo čisté a neporušené. Ve starší době také dbali o dodržování stanovených měr a vah a provinilcům ukládali pokuty.
Lze říci, že naše doba je unikátní, jedinečná i velmi komplikovaná. Jsme jako v dávnověku, mnohé věci se opakují. Dalo by se říci, že dnešní sociální sítě se podobají tehdejším řeckým "Agorám". Jakémusi shromaždišti svobodných občanů, kde se odehrává veřejný život a neustále zaznívá "VOX POPULI."Občan může hodně času trávit na současných "agorách" (Blogy, FB, YOU TUBE..). Stále více můžeme řešit dokonce politické záležitostí, osobní, náboženské, i křesťanské otázky. Dokonce můžeme obhajovat spravedlivé věci a upozorňovat na nešvary. Bránit slabé, pronásledované a pozvednout svůj hlas pro lidská práva. Jako to sloupořadí v Aténách chránilo proti nepřízní počasí a poskytovalo stín. Ať potřební lidé nalézají i na "Agoře" našich FB přátel stín a odpočinek pro své duše. To srovnání našich sociálních sítí a starořeckých "sítí" se mi zdá docela milé, možná i trochu legrační. Co si o tom myslíte?Před několika léty jsem se bránil založit svůj profil na FB. Nyní se mně zdá, že nevyužít pro dobré cíle možnosti, o kterých se generacím před námi nemohlo ani zdát, by byla veliká škoda. Važme si vymožeností naší doby, využijme je pro dobro jiných, ke vzdělání, taky ke vzájemnému potěšení a sdílení. Buďme jako staří Řekové, kteří dohlíželi již tehdy na demokratické principy, ale i na to, aby diskuse, rozhovory probíhaly férově, na určité úrovní, bez urážek a vzájemného zraňování, prostě čistě a pravdivě. Jen tak náš "ztracený" čas na sociálních sítích bude nakonec nalezen a zúročen.Naše křesťany, kteří stále váhají, zda je dobré občas přebývat na současných "agorách" bych rád upokojil, že apoštol Pavel tam taky rád býval. Na fotografiích je "Aeropág", který přímo navazuje na athénskou "agoru". Tam Pavel s velikou láskou, ale i rozhodností zvěstoval dobrou zprávu o Kristu, diskutoval o životě i smrti. Nechme se, prosím, inspirovat. Pojďme tedy a využijme skvělý čas, nám darovaný k dobru, vzdělání a záchraně člověka..Žijeme jako v dávnověku
Další články blogera
Tadeáš Firla
"Za dobrotu na žebrotu"?

Možná se Vám taky někdy zdá, že děláme dobré věci, a přesto se to vždy nějak zvrhne, obrátí proti nám? Jsme znechuceni a chce se nám uzavřít do sebe, starat se jen o sebe a svojí rodinu a "vykašlat se" na ostatní.
Tadeáš Firla
Má manželství naději, vytrvá, ať se děje cokoliv?

Mnohokrát jsem hovořil se snoubenci, kteří vstupovali do manželství, i se zkušenými partnery, kteří spolu prožili mnoho let a vychovávali děti. Všichni věřili, že jejich láska vydrží, měli naději, že vytrvá navždy.
Tadeáš Firla
"Přijď tvé království mezi nás"

Možná, že se ještě někteří křesťané dnes, ale i nevěřící v dobách krizí a problémů modlí: "Otče náš"... a přijď tvé království." Co to může znamenat? Je to jen pouhá fráze, nebo je naděje, že se prosba naplní zcela reálně?
Tadeáš Firla
Změna je život

Jsem ve věku, kdy člověk má rád stabilitu, jistotu a nemá rád změny. Nyní jsem musel udělat zásadní změnu v osobním životě. Říká se, že církev nemá ráda změny, protože ty jsou bolestivé, ale nezbytné. Tato úvaha je o změnách.
Další články z rubriky Média
Jan Vondrouš
Několik otazníků nad smrtí Jana Masaryka

S otevřenou pusou jsem si přečetl dnešní článek na portálu idnes.cz o další variantě možné tragické smrti ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a nevyšel jsem z údivu.
Josef Nožička
V porovnání s íránskou státní televizí je na tom Česká televize přece jen dobře…

Íránská státní televize odvolala na poslední chvíli fotbalový přenos ze zápasu německé bundesligy. Důvodem bylo, že zápas řídila ženská rozhodčí.
Josef Nožička
Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.
Martin Faltýn
Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?
Jan Zíma
V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.
Počet článků 29 | Celková karma 10.80 | Průměrná čtenost 336 |
Jsem kazatelem Církve bratrské, ženatý, mám čtyři dospělé děti. Kromě mých pracovních povinností, se zajímám o otázku cizinců a o osoby na okraji společnosti.