Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Která křesťanská víra je pravá?

5. 02. 2019 15:16:19
Zajímá ještě dnes naše přátelé otázka, která křesťanská víra je pravdivá? Tak jsem napsal úvahu pro ty, kteří si ještě podobné otázky občas kladou. Je to můj pohled, ale možná pomůže rozvinout diskusi, nebo osobní přemýšlení.

Sledoval jsem diskusní pořad, který řešil otázku: "Která víra je ta pravá"? Jedním z aktérů byl mladý muž, který byl několik let aktivním křesťanem a před rokem a půl opustil víru a stal se z něj ateista. Jeho protějškem byl starší pastor jedné protestantské církve. Hlavní otázkou, která se prolínala celým rozhovorem bylo hledání řešení, která církev, denominace je ta pravá? Která ukazuje možnost záchrany? "Kterou církev byste mi doporučil, pokud bych upřímně hledal a jaká jsou ta správná kritéria, nebo podmínky pro spasení člověka, pro získání života věčného?" Proč jsou pohledy křesťanů tak roztříštěné, často protichůdné a proto odpuzující mnohé?
Rozhovor byl velmi zajímavý, ale zároveň šokující. Pokud bych měl zhodnotit, kdo kladl logické, jasné otázky k tématu, tak to byl jednoznačně ten mladý muž, který se rozešel s křesťanstvím. Získal hodně pozitivních i negativních zkušenosti, jako křesťan, měl to promýšlené. Neútočil, neposmíval se, ale vyjadřoval opravdu myšlenky životně důležité. Pastor se snažil za každou cenu obhájit, to co podle něj je správné, mnohokrát měnil své výpovědi a odpovědi byly zmatené. Přesto jsem tohoto staršího muže obdivoval, že měl odvahu jít "do tohoto mlýna".
Nebylo vůbec jasné, jak můžeme být zachráněni na věky. Napřed podle pastora vše záleží od našich postojů, ne od vyznání, pak znova bylo důležité vyznání i naše postoje. Výsledek diskuse byl ten, že křesťanská víra má problém. A Bůh také. Zazněla otázka od mladého muže na konec: "Proč milující Bůh tu nejdůležitější zprávu pro lidstvo o věčné záchraně neřekl jednoduše a jednoznačně, tak, aby ji mohli bez problému všichni pochopit. Proč tu zprávu křesťané zamotali do tolika dogmat, tradic, různorodých a protichůdných tvrzení? Proč se nevěřící ptají: "Která víra je správná"? Anebo se již ani neptají, protože se v tom opravdu málokdo orientuje? Možná, se i věřící přestali orientovat a nevědí, kam jdou, zda budou na věky zachráněni?
To mně hodně zasáhlo. To je temná stránka našeho současného křesťanství. Proč jsme jednoduché evangelium, dobrou zprávu o Kristu tak zkomplikovali? Až se zdá, jakoby ani o tu zprávu nešlo, ale o nás, o naše vyznání, kulturní zážitky, zájmy, o "monopol" na Písmo a pravdu.
Tak jsem přemýšlel, zda bych dokázal v diskusi vysvětlit divákům, která křesťanská víra je pravdivá, díky niž můžeme mít jistotu záchrany? Nejde ani o samotnou diskusi, ale o to, zda sám pro sebe vím, komu a čemu věřím? Zda bych dokázal, za tu víru obětovat cokoli, třeba i svůj život? Když si odmyslíme naše přesvědčení, zvyky, tradice, zdá se to docela jednoduché.
Existuje jeden jakoby "centrální citát" z Písma, který znají malé děti v křesťanských rodinách a snad všichni křesťané, kteří se za ně považují:
"Neboť tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby každý, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný".
Když se jeden vzdělaný muž zeptal Krista: "Jak mohu získat život věčný? On mu řekl: "Když se "znova narodíš z vody a Ducha."
A do třetice jasná odpověď Kristova i apoštolů: "Čiňte pokání a věřte evangeliu". "Věř v Pána Ježíše Krista a budeš zachráněn, ty i tvůj dům".
Pokud bychom si to shrnuli pod společný jmenovatel, tak je to osobní víra v Krista, skrze kterou jsme očištěni, proměněni a spaseni - zachráněni na věky. To je odpověď na otázku z úvodu. Ano je to odpověď Kristova, bez nánosů, komentářů a lidské filozofie. Jak prosté a nádherně jednoduché. Zároveň jak hluboké, nepochopitelné, vycházející z oběti Kristovy. Ano náš nebeský Otec tu nejdůležitější zprávu nám sdělil tak jednoznačně, že ji pochopí i malé dítě. Jsem za to opravdu vděčný a nově potěšen.
Toužím po tom, abych svým praktickým životem a jednoduchými slovy dobré zprávy dokázal lidem sdělit, že je Bůh má rád a udělal vše, aby s ním mohli žít na věky.....

Autor: Tadeáš Firla | úterý 5.2.2019 15:16 | karma článku: 17.87 | přečteno: 668x

Další články blogera

Tadeáš Firla

Jak jsem dva roky "bránil" socialismus

Jedním ze zkušebních kamenů mé osobní víry byla dvouletá základní vojenská služba. Narukoval jsem k prestižnímu a utajenému raketovému vojsku, u protivzdušné obrany hlavního města. Nemohl jsem pochopit, co tam vůbec dělám.

17.2.2020 v 2:44 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 773 | Diskuse

Tadeáš Firla

Reakce na komentáře o "sirotcích z Lesbosu"

Tento článek je odpovědí na některé komentáře k mému přemýšlení na téma "Jak se mají sirotci na Lesbosu?" Je to můj osobní názor, otce a kazatele, který má čtyři dospělé děti a klade si těžké otázky o svém postoji a příkladu.

27.1.2020 v 22:45 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 1893 | Diskuse

Tadeáš Firla

Jak se daří sirotkům na Lesbosu?

Článek navazuje na výpověď lékařky z tábora Moria na Lesbosu: "Děti mají měsíce neléčený svrab. Není tam elektrický proud, výjimečně teče voda k hygieně. Místo 3000, tam živoří 17000 osob".

26.1.2020 v 3:18 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 2110 | Diskuse

Tadeáš Firla

Neuvěřitelná zpráva

Pro křesťany nejsou Vánoce jen idylkou, fantazií, nebo pohádkou pro dospělé. Právě narození Krista a jeho život, jsou součástí našich "křesťanských kořenů", jak občas o nich slýcháváme v médiích. Osobně se k nim hlásím, přijímám.

23.12.2019 v 22:03 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 312 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Jak jsem učila krást

Vyrůstala jsem v chudé emigrantské rodině na rozdíl od mého syna, který vyrůstal v blahobytu. Naprosto nekontrolovatelně jsem nechávala drobné po stole, na okně, na ledničce, prostě téměř všude. Uklízečka z toho byla špatná.

24.2.2020 v 17:31 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 254 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 39.80 | Přečteno: 1795 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 40.03 | Přečteno: 2136 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 829 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 1142 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 17.42 Průměrná čtenost 431

Jsem kazatelem Církve bratrské, ženatý, mám čtyři dospělé děti. Kromě mých pracovních povinností, se zajímám o otázku cizinců a o osoby na okraji společnosti.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...