Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

O utrpení a vraždění křesťanů v některých částech světa a o vzájemné pomoci

10. 05. 2019 18:49:45
Křesťané jsou v současné době nejvíc pronásledovanou náboženskou skupinou na světě. V článku uvádím jen velmi úzkou výseč tvrdých zkušeností, s kterými se věřící v Krista potýkají v Nigérii a v Kamerunu

Vrátil jsem se ze čtyřdenní mezinárodní konference ve Warszavě. Název "ZOOM" 2019. Dovolím si s Vámi sdílet několik informací a podnětů:
Na konferenci a na seminářích přednášeli a sdíleli své zkušenosti křesťané, kteří léta působí na "misijních polích" v různých zemích světa.
Skupina Poláků spolupracuje s mezinárodním týmem ("Hlas pronásledovaných křesťanů"). Současná Nigérie a Kamerun jsou smáčeny krví tisíců křesťanů, skrze radikální teroristickou organizací "Boko Haram" a jinými bojůvky. Teroristé velmi často vypalují vesnice, rabují majetek a střílejí po shromážděných věřících na bohoslužbách. Někdy se to děje před zraky policie, nebo vojáků, kteří podle názorů místních, jsou spolčeni s vrahy (především v Nigérii). Jen v roce 2018 bylo podle statistik zavražděno 3 700 vyznávajících Krista. Své domovy bylo přinuceno opustit asi 2, 4 miliónů osob. Tyto země jsou naplněny především vdovami a sirotky. Rodiny bez materiální pomoci, kterým bylo ukradeno vše, bez otců rodin, potřebují materiální, duchovní a psychickou podporu. Díky lidem ze západu, především křesťanským a nevládním organizacím, je možné jen částečně zmírnit utrpení v některých postižených oblastech, obnovit zdroje, postavit přístřeší, nebo školu. I když tento teror se týká především křesťanů, dochází k pronásledování i muslimů, kteří nejsou dostatečně věrni svému vyznání, dle hodnocení BH. Na konferenci jsme shlédli dokumentární filmy z likvidace jedné bohoslužby třemi ozbrojenými muži se samopaly. V kostelíku na vesnici zahynulo 8 lidí včetně děti. Přednášející byl členem týmu, který na tomto území pobývá velmi často a je v úzkém kontaktu s trpícími a pomáhá jim v rámci možností. Sám je v neustálém ohrožení a napětí. Jeho "srdcervoucí" příběhy se zdají neuvěřitelné pro nás, kteří žijeme v tak radikálně odlišné částí světa, v bezpečí, pokoji a blahobytu.
Další země, ve kterých jsou křesťané ohroženi, jsou jim upírána práva, jsou zatýkáni, je jim zabavován majetek, jsou ostrakizováni, mučeni, vězněni a zabíjení - Írán, Čína, Severní Korea, Pakistán, Barma, Jemen, Keňa, Bangladéš...(Glos prześladowanych chrześcijan, 2018, nr. 3 a 4)

https://www.gpch.pl/

- Žena z Polska pracuje s týmem již 8 let v Etiopii. Žije tam několik desítek národů a národnosti. Mnohé z nich nemají vlastní jazyk v písemné formě. Tito lidé (překladatelský tým) vytvářejí gramatiku a písmo (alfabetizace) pro 3 z těchto jazykových skupin. Začínají slabikářem a pokračováním tohoto úsilí je i překlad Nového zákona, nebo celé Bible do místních jazyků, (např.: "Wycklifova misie"....)
https://bsm.org.pl/projekty/
- Další člen týmu cestuje pár krát do roka do romských osad v okolí slovenského Sabinova. Situace tamějších Romů je "nehodná" EU. Naprostá bída, hlad, nedostatek jiných základních potřeb, hygieny, a touha po proměně života. Humanitární pomoc, obnova školských a bohoslužebných místnosti, jak i slova naděje a pokoje, postupnými krůčky dokáží měnit ovzduší i nitro těchto lidí.
- Další humanitární i misijní pracovníci sdíleli své zkušenosti
z řeckého ostrova Lesbos ze své služby v utečeneckých táborech ("Služba lásky v krizových situacích").
- Během dvou dnů zazněly zkušenosti ze čtrnácti oblasti služby v různých národech (pomoc budoucím a traumatizovaným matkám, péče nad stovkami sirotků v Keni, překlady Bible do mnoha jazykových a etnických skupin, poradenství lidem závislým na pornografii, Kurzy "Alfa" pro manželské páry, pro vězně a mládež....
Teda, co se mi po konferenci honí hlavou?
- "Evangelikální" církve v Polsku slouží mnohým potřebným lidem v různých částech světa. Zasahuje nejen křesťany, ale svojí službou a láskou obsáhne a někdy i zasáhne jejich blízké, přátelé i nepřátelé.
- Ti pracující v nejnebezpečnějších oblastech, ohroženi na životě, jsou naplněni soucitem k trpícím a vyzařují radost a pokoj. Jsem přesvědčen, že jejich prožívání a zkušenosti jsou autentické, praktické a mají moc inspirovat a dotýkat se posluchačů.
- Uvědomil jsem si, že je docela málo vyjádřit své pocity, třeba i slzami lítosti na konferenci. Mnohem efektivnější je modlitba, přemýšlení, plánování a alespoň jeden konkrétní "krůček" směrem k těm volajícím o pomoc a podpora pracovníků v terénu.
- Přemýšlím, jak velmi často naše církev, i já sám někdy, řešíme malichernosti, druhořadé záležitosti, zatímco ta druhá strana Kristovy církve na východní a jižní části naší země bojuje o holý život svých rodin a o to, aby mohla vytrvat v utrpení a dojít cíle.
- Myslím, že pro nás to je hodné "pokání". A zároveň pravé pokání před Bohem je spojeno s "činnou" láskou pro naše bližní.
- Toužím po tom, abych na stará léta dokázal ještě více vidět potřeby nejen vlastní společnosti, ale abych ještě občas dohlédl i dál do světa a měl srdce naplněné hojností a vděčností.
- Jsem vděčný za konferenci, za duchovní odpočinutí a radost, že evangelium o Boží lásce a Kristově jménu je dnes zvěstováno téměř všem národům a proměňuje životy těch, kteří věří....

Autor: Tadeáš Firla | pátek 10.5.2019 18:49 | karma článku: 21.52 | přečteno: 481x

Další články blogera

Tadeáš Firla

Neuvěřitelná zpráva

Pro křesťany nejsou Vánoce jen idylkou, fantazií, nebo pohádkou pro dospělé. Právě narození Krista a jeho život, jsou součástí našich "křesťanských kořenů", jak občas o nich slýcháváme v médiích. Osobně se k nim hlásím, přijímám.

23.12.2019 v 22:03 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 288 | Diskuse

Tadeáš Firla

Šedesát plus

Jak říkávala moje babička: "Vůbec se neboj stáří. I nadále budeš dělat bláznivé věci, jen o něco pomaleji"

16.12.2019 v 15:56 | Karma článku: 17.99 | Přečteno: 412 | Diskuse

Tadeáš Firla

Bůh se stal tělem a přebýval mezi námi

„Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi," Co to znamená, že se slovo stává tělem, že to, co bylo řečeno se naplní, stane se? Asi naše doba je specifická v tom, že to, co bylo vysloveno, se nenaplňuje, není dodrženo.

16.12.2019 v 1:29 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 81 | Diskuse

Tadeáš Firla

O vánočním nepřijetí

Jedním ze symbolů Vánoc, které nezevšedněly a probouzejí zájem dokonce nekřesťanů, jsou Betlémy, jesličky. Výstavy jesliček stále přitahují návštěvníky. Jedná se jen o lidovou tvořivost, nebo na Betlému a jeslích, opravdu něco je?

16.12.2019 v 0:19 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 79 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Miloš Korotvička

JEN TAK POVÍDÁNÍ NA PÁLAVĚ

Chtěl jsem komentovat požár ve Vejprtech. Nejde mi to. Posílám soustrast pozůstalým a uznání zachráncům. Zdá se, že to zvládla i vláda. Jistě tam bude hodně problémů k řešení. Na počest uhořelým vzpomínka na naše šťastné mládí

19.1.2020 v 22:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Bůh není Pánem snílků

V poslední době se opět setkávám s lidmi, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Bůh nám splní vše, čemu budeme věřit. Pokud po něčem toužím, záleží už jen na velikosti mé víry. Pokud je má víra dost silná, Bůh mi splní každý můj sen.

17.1.2020 v 19:10 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 241 | Diskuse

Radko Pašek

Otec s dcerou je likvidován úředníkem odboru územního plánování z Jičína

Navrhuji zásadní změnu Ústavy ČR " Žádný občan ČR není povinen řídit se zákony, vyhláškami či předpisy, jsou-li v rozporu se zdravým rozumem".

17.1.2020 v 11:57 | Karma článku: 30.85 | Přečteno: 948 | Diskuse

Miloš Korotvička

Řeší se Válková. Zas aférka pro pobavení národa.

Válková. Téma dne. Už zas téma, které za chvíli vyšumí. Jako vždy, Sloužila bolševikům a slouží vůdci. To je její svět. Nelze to v její hlavě změnit. A taky proč, když doteď jste ji zahrnovali funkcemi a poctami? To je politika?

17.1.2020 v 4:21 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 635 | Diskuse

Barbora Turazová

LA DOLCE VITA aneb s Italem v kuchyni, s Italem v ložnici, s Italem v obýváku

Často se mě lidi ptaj, jaký je to žít s Italem. Odpovídám popravdě, že je to jako žít s jakymkoli jinym chlapem.

16.1.2020 v 13:45 | Karma článku: 32.91 | Přečteno: 1553 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 10.46 Průměrná čtenost 349

Jsem kazatelem Církve bratrské, ženatý, mám čtyři dospělé děti. Kromě mých pracovních povinností, se zajímám o otázku cizinců a o osoby na okraji společnosti.

Najdete na iDNES.cz