Je možné odejít z organizace Svědků Jehovových?

20. 10. 2019 23:47:37
Článek je zaměřen pro úzký okruh čtenářů. Řeší otázku, zda je možné odejít ze sekty, konkrétně z organizace Svědků Jehovových? Někteří členové odcházejí, ale platí za to vysokou cenu.

V posledním období jsem navštívil dvě konference pro bývalé, nebo odcházející Svědky Jehovovy. Jedna z nich se konala blízko Katowic a druhá tuto neděli v Bydgoszczy, v severním Polsku. Zůstalo mi v srdci několik osobních zkušenosti ze života některých, ještě nedávno SJ.
Muž, který má 68 let, byl v organizaci od svého narození. Sloužil věrně na mnoha různých pozicích i se svojí rodinou. Před půl rokem odešel, byl vyloučen, protože začal studovat Písmo tak, že oslovovalo jeho nitro, toužil poznávat Ježíše Krista a modlit se k němu. To není v organizaci dovoleno a setká se vždy s odsouzením od vlastní rodiny i od přátel. Jeho děti se s ním a jeho manželkou přestaly stýkat a zákaz kontaktů platí i pro jejich děti. Dovedete si představit, když ti, které milujete vás považují za nehodné pozdravu a za smetí? Někdy i za něco horšího. Z vyprávění mnoha bývalých Svědků jsem pochopil, že toto je nejpodlejší strategie "Věrného a odvážného otroka" - rozbít, zničit vztahy mezi lidmi, kteří začnou mít jiný názor, než ten "jediný" dovolený.
Mladý člověk, který najednou pochopil, že Ježíš je hoden jeho díků, oslavy a proseb. Když poprvé oslovil v modlitbě Krista, tak v další větě se omlouval Jehovovi za to, že se modlí ke Kristu. Pokračoval v tom znovu a znovu, a když skončil, tak zjistil, že se v jeho nitru něco zlomilo. Vstal, jako nový člověk, nově narozen, smířen s Bohem a plný radosti.

Jiný mladý muž bydlí v autě, bez práce, protože jeho rodiče ho vyhodili z domu. Stal se odpadlíkem - začal číst především Písmo a prožil "otevření očí" na osobu Ježíše Krista. Zatím má ještě v hlavě zmatek, hledá duchovní rovnováhu.

Moc zajímavé, někdy až drsné jsou rozhovory s těmi, kteří jsou věrní organizaci a stále stojí u stojánků.
Sympatická mladá žena w Bydgoszczy mi pověděla, že mám pravdu v tom, že jejich předkové do roku 1935 chválili, oslavovali Ježíše Krista a modlili se k němu. Najednou přišlo "nové světlo" a jejich 2. prezident organizace Rutheford všem Svědkům zakázal modlitby ke Kristu. Narušení tohoto zákazu se dodnes rovná vyloučení a znamená stát se odpadlíkem. Zároveň přibližně v tomto roku jim řekl, že od nynějška již nikdo nepůjde do nebe. Jen vyvolená část 144 000 budou s Kristem v nebi. Většina SJ zůstane na zemi, pokud splní některá jejich kritéria a obstojí v Armagedonu.
Ježíš jedné náboženské skupině vůdců kdysi řekl, že "Zabraňujete vejít do Božího království jiným a sami do něho nevcházíte" (Mat, 23) Zdá se,že Ježíš vyslovil toto varování nejen Farizeům té doby, ale myslel i na ty nynější vůdce, kteří vedou tvrdou rukou, soudí, varují, ovládají téměř 8 miliónů SJ po celém světě.Myslím, že bych po mnoha rozhovorech se SJ dokázal napsat knihu, o jejich drsných, dobrodružných příbězích. Některé jsou opravdu k pláči. Vzbuzují lítost a zároveň úctu vůči těm, kteří měli odvahu se ozvat, poslechnou Písmo i vlastní svědomí, a v moci Božího Ducha přijít ke Kristu. Navzdory tvrdým důsledkům ze strany organizace, jsou z nich šťastní lidé, někdy ještě stále zlomení, ale hledající, učící se milovat a následovat svého Pána.
Mnozí z nich se dostali do spárů této organizace, protože upřímně hledali pravdu, ale nebyl nikdo, kdo by jim řekl o Kristově lásce a odpuštění. Jen SJ. Ti jsou připraveni vždy a najdou hledající a ztrápené ovečky.Možná, že nastal čas, abychom my křesťané změnili náš vztah ke Svědkům na ulicích, nebo přicházejícím do našich bytů. Mnozí z nich jsou skvělí lidé. Stali se však oběťmi. Nepohrdejme nimi. Nabídněme jim rozhovor, třeba i přátelství. Nemusíme hned hovořit o Bibli, ale o životě, o Boží lásce. Možná Vás to chytne za srdce a pochopíte zcela jiný rozměr pomoci. Opravdu někteří z nich touží po Kristu, po odpuštění a pokoji. Mnozí tyto nádherné a věčné hodnoty nalézají. Co se zdá lidským očím nemožné, pro Boha je možné.Nebojte se, rozhovory s nimi nejsou ztraceným časem. Vlastně žádný rozhovor, jenž je veden se zájmem, lítostí, nebo láskou není ztrátou času, ale je vzácný a dokonce i zachraňující život.Jsem moc rád za lidi, které potkávám na své cestě životem. ale nejen SJ. Naplňuje mně to radostí, obohacuje a ujišťuje, že stojí za to žít....

Autor: Tadeáš Firla | neděle 20.10.2019 23:47 | karma článku: 18.08 | přečteno: 1010x

Další články blogera

Tadeáš Firla

O smrti a životě

Jeden moudrý muž řekl: "Že největší umění života, je umění zemřít". Paradoxně, někdo další řekl, že: "Když zemřu, budu opravdu žít". Taky přemýšlíte, třeba zrovna v těchto dnech o životě a trošku i o smrti? Já malinko přemýšlím.

1.11.2019 v 20:07 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 142 | Diskuse

Tadeáš Firla

Lze zabránit umírání?

Všichni musíme umřít. Jsou však úmrtí, kterým lze zabránit. Příběh popisuje ztrátu Davidových dětí a její příčiny. Můžeme dnes zabránit, nebo zmírnit "umírání" mladé generace?

1.11.2019 v 16:15 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 169 | Diskuse

Tadeáš Firla

Povzbuzení pro odcházející, nebo vyloučené Svědky Jehovovy

Stále častěji se setkávám s bývalými Svědky Jehovovými, nebo čtu jejich články, sdílení, zkušenosti. Tyto mé řádky jsou směrovány přímo těm, kteří již odešli, nebo byli vyloučeni z organizace. Rád bych některé z nich povzbudil.

21.10.2019 v 21:52 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 421 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Aleš Szabó

17.11. 2019 mediální manipulace - Davy ......

Souhlasím zde s Chvilkami - demokracie je ohrožena ale kým a jak na tom se neshodneme. Dnes se na zpravodajských serverech objevily shodné titulky Davy provolávaly, davy vypískaly a podobné troufnu si napsat lživé titulky.

17.11.2019 v 16:06 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 865 | Diskuse

David Dvořák

Co s demokracií, když volby "nedopadnou"?

Máme tady takový malý problém, novodobí soudruzi ... Takovou malou "HLAVU XXII". Základní otázka zní, jak bych tak řekl, co s ní..

17.11.2019 v 14:14 | Karma článku: 36.66 | Přečteno: 1240 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - Husákovy děti po 30 sametových letech

V době sametové revoluce jsem nebyl ještě příliš mentálně dospělý, abych se k jejímu výročí dnes vyjadřoval, na to je jistě spoustu jiných, mentálně na úrovni anebo těch ostatních, a těch je vždy až dost.

17.11.2019 v 9:06 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 327 | Diskuse

David Vlk

Díky za těch třicet let, kdy jsem nemusel šeptat.

Občas si poslechneme příběh o tom, že Sametová revoluce může za to, že se někdo chová jako blbec, napůjčuje si peníze od lichvářů a pak splácí z důchodu deset exekucí!

17.11.2019 v 8:49 | Karma článku: 37.39 | Přečteno: 1703 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Nejkrásnější nádraží je, když ...

... když – co? Aha, těžké, viďte? To není jako kosinova věta, jež se dá hezky našprtat (pozor, dobře zapamatovatelná verze „Lomikare, Lomikare, zvu tě na boží súd, hin se hukáže!“ vám lepší známku z matematiky nepřinese!).

17.11.2019 v 7:35 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 11.96 Průměrná čtenost 370

Jsem kazatelem Církve bratrské, ženatý, mám čtyři dospělé děti. Kromě mých pracovních povinností, se zajímám o otázku cizinců a o osoby na okraji společnosti.

Najdete na iDNES.cz