Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Reakce na komentáře o "sirotcích z Lesbosu"

27. 01. 2020 22:45:25
Tento článek je odpovědí na některé komentáře k mému přemýšlení na téma "Jak se mají sirotci na Lesbosu?" Je to můj osobní názor, otce a kazatele, který má čtyři dospělé děti a klade si těžké otázky o svém postoji a příkladu.

Brání mi něco, abych si vzal imigranty, nebo sirotky k sobě domů? Sami určitě víte, že právní stát, jako je náš, má dostatek prostředků i ubytovacích zařízení pro imigranty. Není možné soukromě přijímat tyto cizince domů. To, co nám brání, je neochota, strach, nezájem o osudy lidí, kteří nejsou jako my. Jak to, že jako členská země EU nejsme ochotni se podílet, byť jen částečně na pomoci v této situaci. Proč jiné země přijímají tisíce utečenců, a my se stále vymlouváme, kritizujeme a nadáváme. Stále slyšíme, jak jsou nepřijatelné kvóty, pro nás, a určitě jsou. Proč naše vláda neudělá alespoň něco málo, pro zmírnění bolesti světa? Copak nejsme součástí tohoto světa? To jsme tak ustrašení, malomyslní, že se bojíme dokonce děti z jiných zemí, až vyrostou? Nemáme, jako vyspělý národ žádnou hrdost? Myslím, že to je hanba a nezodpovědnost. Zvláště pro zemi, ze které utíkali ještě docela nedávno na západ, lidé po deseti tisících, v několika dějinných vlnách. Byli přijati. Nebyli segregováni podle věku. A byli to většinou "ekonomičtí" migranti. Na to jsme již zapomněli.

Téměř sedm let jsem v úzkém kontaktu s legálními migranty. Je to moc zajímavé, zvláštní. Můžete si uvědomit, že jsou to lidé, jako my, jako my mají své potřeby a touhy. Chtějí žít v pokoji, bez válek, vychovávat své děti. Mnozí z nich jsou vzdělaní, schopni. Jejich přítomnost mezi námi nás obohacuje. Dokonce i tito legální přistěhovalci mají veliké problémy (jako Číňané a jiní) se získáním azylu. Když o tom přemýšlíme a hovoříme, vždy se vynoří slova premiéra: "My nepřijmeme ani jednoho". Nedělejme si iluze, že my občané EU a České republiky jsme nejlepší, na úrovní, schopni. Nejsme "pupkem světa". Měli jsme to štěstí, nebo výsadu se zde narodit .a žít. Mezi jiným také proto, abychom udělali, co můžeme pro ty, kteří takovou příležitost k životu nedostali. Jak budeme reagovat za pár let, až se možná miliony imigrantů bude stěhovat do EU, kvůli klimatickým změnám, jak o tom hovoří dnes vědci?

Ještě k těm návrhům, které zaznívají stále dokola, jako mantra: "Měli bychom pomáhat v místech konfliktů." Jakým způsobem, vždyť to údajně již děláme. Komu dáváme prostředky, kterým skupinám, kdo opravdu obnoví tyto země? Údajně mnohé země pomáhají, a přesto, jak jsem již psal, třeba v Lesbosu v Morii počet lidí převyšuje údajně již 6 x možnou kapacitu. I já respektuji zákony naší země a jsem moc rád, že je bezpečná, vyspělá a demokratická. Ale máme přece soudy, policii a jiné úřady, aby hledaly potenciální teroristy mezi imigranty. Ne, abychom se třásli, již dopředu, že z dětí vyrostou teroristé. Vím, že tento problém je velmi nesnadné řešit v rámci zákonů naší země, i EU. Zdá se mi že ještě složitější je proměňovat myšlení občanů od lhostejnosti, nelibosti, až nenávisti. Bohužel se to stává i nám, že nám vyrostou nebezpeční lidé, kteří budou ohrožovat své rodiny, nebo společnost. Ještě poslední osobní postřeh bych rád zmínil. Je zajímavé, že ve většině rozhovorů a komentářů se setkávám z mnoha argumenty, proč není dobré přijímat imigranty, ani děti.? Mnohem méně se ozve vstřícnější, rozvážný hlas vědců, akademiků, i některých našich občanů. Jeden z komentátorů najmenovaného časopisu jednou napsal: "Máme hodně prostředků, jsme v mnohém obdarováni. abychom jako jedna z několika bohatých evropských zemí, se vypořádali s noblesou, nadhledem, s pocitem zodpovědnosti, nejen za sebe, ale za lidskou bytost, která je v nouzi. Dodávám k tomu, jako příklad pro naše děti, které budou čelit možná ještě mnohem větším podobným problémům, jako my. Budeme pro ně příkladem odvahy, soucitu, hojnosti pro jiné? Zdá se mi, že téma je velmi aktuální stále. Zvláště na výročí "Holokaustu". Znova jsem si uvědomil, jak mnohé životy byly ztraceny, ale mnohé zachráněny, díky soucitu, lásce, empatii, vůči těm, kteří taky byli běženci, potřebovali úkryt, chleba a kousíček střechy nad hlavou. Díky, těm, kteří zachraňovali jednotlivce. Jakoby "zachránili celé národy." Ani si to neuvědomujeme, jak se historie opakuje. I dnes náš národ může podat ruku některým. Okolnosti jsou jiné, ale podobné, Stále teče krev, utíkají, aby zachránili holý život. Dokonce i osamocené děti potřebují naléhavou pomoc. Okolnosti jsou jiné, ale principy lidskosti a solidarity s potřebnými jsou tytéž.

Autor: Tadeáš Firla | pondělí 27.1.2020 22:45 | karma článku: 17.14 | přečteno: 1893x

Další články blogera

Tadeáš Firla

Jak jsem dva roky "bránil" socialismus

Jedním ze zkušebních kamenů mé osobní víry byla dvouletá základní vojenská služba. Narukoval jsem k prestižnímu a utajenému raketovému vojsku, u protivzdušné obrany hlavního města. Nemohl jsem pochopit, co tam vůbec dělám.

17.2.2020 v 2:44 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 773 | Diskuse

Tadeáš Firla

Jak se daří sirotkům na Lesbosu?

Článek navazuje na výpověď lékařky z tábora Moria na Lesbosu: "Děti mají měsíce neléčený svrab. Není tam elektrický proud, výjimečně teče voda k hygieně. Místo 3000, tam živoří 17000 osob".

26.1.2020 v 3:18 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 2110 | Diskuse

Tadeáš Firla

Neuvěřitelná zpráva

Pro křesťany nejsou Vánoce jen idylkou, fantazií, nebo pohádkou pro dospělé. Právě narození Krista a jeho život, jsou součástí našich "křesťanských kořenů", jak občas o nich slýcháváme v médiích. Osobně se k nim hlásím, přijímám.

23.12.2019 v 22:03 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 312 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Houda

Krátká poznámka k přídavkům na děti a školní docházce aneb vše pře slůvkem ALE

Ze sdělovacích prostředků se na mě na učitele sesypaly informace o záměru paní Maláčové (Ministerstva práce a sociálních věcí) svázat výši sociální pomoci na bydlení se školní docházkou.

24.2.2020 v 18:39 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 286 | Diskuse

Karel Januška

Hromadná žaloba - špatný krok

Zákonodárný sbor nadále ignoruje znění Ústavy a základy právního státu. Velká Británie je právním státem bez Ústavy. Převzala zásady z tisíciletých zkušeností. Pravda je kriteriem soudního rozhodování.

24.2.2020 v 13:24 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jiří Turner

Připadá někomu nejasné, proti čemu se bude na výzvu Milionu chvilek v Praze demonstrovat?

Pokud ano, stačí vnímat témata: ombudsman popírající smysl této instituce, premiér ve střetu zájmů, státní správa v souladu se zájmy Agrofertu, snaha dostat pod kontrolu státu veřejnoprávní média. Je na tom snad něco nejasného?

24.2.2020 v 12:27 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 1235 | Diskuse

Lucie Pražáková

Nový zákon o realitním zprostředkování - co a kdy musí plnit realitní zprostředkovatelé?

Nový zákon o realitním zprostředkování nebo také "realitní zákon" výrazně zpřísňuje podmínky podnikání realitních zprostředkovatelů. Již nyní však vznikají výkladové nejasnosti a není jednoznačné, kdy vlastně vstoupí v účinnost.

24.2.2020 v 11:45 | Karma článku: 5.60 | Přečteno: 229 | Diskuse

Martin Prášek

Koronavisus v ČR: První zabije drobné živnostníky.

Itálie uzavírá do karantény první města, zavírá v nich bary, kostely, obchody. Otázka koronaviru v Čechách už nezní "jestli", ale KDY. Ale až sem dorazí, budou první mrtví drobní živnostníci. A to se ani nebudou muset nakazit.

24.2.2020 v 9:23 | Karma článku: 35.25 | Přečteno: 1702 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 17.42 Průměrná čtenost 431

Jsem kazatelem Církve bratrské, ženatý, mám čtyři dospělé děti. Kromě mých pracovních povinností, se zajímám o otázku cizinců a o osoby na okraji společnosti.

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...